RBMK

Nowa siłownia jądrowa na Słowacji

Słowacki rząd poparł budowę nowej elektrowni jądrowej w Bohunicach. Koniec procesu tworzenia spółki typu joint venture mającej zajmować się budową i późniejszą eksploatacją planowane jest na koniec roku.

bohunice_male
Elektrownia jądrowa w Jaslovskich Bohunicach na Słowacji (fot. Slovenské elektrárne)

Nowo tworzona spółka pod nazwą JESS (Jadrová energetická spoločnosť Slovenska a.s) będzie mieć dwóch udziałowców: 51% udziałów należeć będzie do firmy Javys (należącej do słowackiego Skarbu Państwa) zajmującej się eksploatacją słowackich elektrowni jądrowych (w Bohunicach i Mochovcach) i likwidacją starych, wyłączonych z ruchu bloków jądrowych a pozostałe 49% będzie w rękach firmy CEZ (kontrolowanej przez czeski Skarb Państwa). Komisja Europejska zezwoliła na powstanie nowej spółki, uzasadniając, że „nie zmniejszy znacząco konkurencji" w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Słowacy posiadają obecnie 4 działające bloki jądrowe w Bohunicach i Mochowcach. Aby spełnić swoje zobowiązania akcesyjne wobec UE zamknięto (z powodów politycznych - przyp. red.) w 2006 i 2008 r. dwa starsze reaktory w Bohunicach (WWER-440/230 - przyp. red). W międzyczasie powstał projekt dokończenia budowy dwóch nowych bloków WWER-440/213 w Mochowcach, którego zakończenie planowane jest na 2013 rok. Budowę tą rozpoczęto w 1986 r. ale zawieszono w 1992 r.

Plany dobudowania nowego boku w Bohunicach ogłoszono w kwietniu 2008 roku i są one o tyle ciekawe, że zamiast reaktorów rosyjskiej produkcji Słowacy skłaniają się do reaktorów zachodnich, umożliwiających wykorzystanie paliwowa MOX (mieszane paliwo plutonowo-uranowe).

 

Źródło: WNN

Gościmy

Odwiedza nas 337 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ