RBMK

Polska będzie kupować prąd z ukraińskiej elektrowni jądrowej

Już za kilka lat polscy odbiorcy będą mogli kupować bardzo tani prąd z ukraińskiej Elektrowni Jądrowej "Chmielnicka" dzięki bezpośredniemu połączeniu transgraniczną linią wysokiego napięcia 750 kV.

Jak donosi portal WNP.pl, wkrótce ma zostać powołany polsko-ukraiński zespół mający doprowadzić do reaktywowania jednotorowego połączenia 750 kV w relacji Rzeszów - Chmielnicka, które od 1993 roku jest wyłączone z ruchu. Prace zespołu po stronie polskie koordynować będzie Ministerstwo Gospodarki.

Jednocześnie po stronie ukraińskiej trwają prace nad wznowieniem budowy bloków nr 3 i 4 (oba typu WWER-1000 V-392) w "Chmielnickiej" Elektrowni Jądrowej. Obecnie zakończone zostało studium wykonalności, którego wyniki potwierdziły możliwość dokończenia budowy dwóch bloków, którą przerwano w 1990 r. W tym samym czasie przerwano w Polsce budowę Elektrowni Jądrowej "Żarnowiec", jednak Ukraina w przeciwieństwie do Polski, zdecydowała o zabezpieczeniu budowy swoich nieukończonych bloków z myślą i ich wznowieniu w późniejszym okresie. Blok nr 3 był (i jest) gotowy w 75%, blok nr 2 w 28%. W 2008 r. rosyjska firma Atomstrojeksport wygrała przetarg na dokończenie budowy obu bloków z dokonaniem modyfikacji projektu do wersji V-392 B. Na początku lutego 2011 r. Atomstrojeksport zawarł z ukraińskim EnergoAtom ramowe porozumienie przewidujące zawarcie poszczególnych kontraktów na prace budowlano-montażowe oraz produkcję, dostawy i instalację urządzeń a także rozruch technologiczny bloków. Blok nr 3 ma rozpocząć pracę w 2016 r. a blok nr 4 w 2017 r.

W tym czasie może zostać uruchomiona po stronie polskiej linia 750 kV z "Chmielnickiej" EJ do Rzeszowa. Na jej modernizację i ponowne uruchomienie naciskają wielcy odbiorcy energii w Polsce (przemysł), którzy nie chcą płacić wysokiej ceny za prąd z polskich elektrowni węglowych i farm wiatrowych. Koszt wyprodukowania 1 MWh energii elektrycznej w ukraińskich elektrowniach jądrowych wynosi 40 zł, zaś ta sama ilość energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce kosztuje średnio ok. 200 zł.

 

źródła: WNP.pl, WNN, atom.edu.pl

Gościmy

Odwiedza nas 522 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ