Transport paliwa i odpadów

Załadunek pojemnika z wypalonym paliwem na statek, Japonia.
Załadunek pojemnika z wypalonym paliwem na statek, Japonia (fot. John Mairs/IAEA)

Do transportu materiałów radioaktywnych używa się różnych typów pojemników. Do transportu materiałów nie stanowiących istotnego zagrożenia dla otoczenia stosuje się pojemniki typu A, zbliżone konstrukcyjnie do typowych pojemników przemysłowych (wytrzymują typowe awarie i próbę upadku z 9 m). Jeśli transportujemy materiały szczególnie niebezpieczne (wypalone paliwo, wysokoaktywne odpady promieniotwórcze) stosujemy specjalne pojemniki transportowe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, zatopienie i pożar, tzw. pojemniki typu B.

Pojemniki typu B przechodzą testy wytrzymałości, obejmujące:

1) zderzenie pociągów przy prędkości 60 km/h każdy (test przeprowadza się jednak przy prędkości 120 km/h dla każdego z pociągów!)

2) uderzenie pociągu w ścianę betonową przy prędkości 130 km/h

3) zderzenie ciężarówki ze ścianą betonową (test wykonuje się przy 100 km/h)

4) upadek pojemnika z wiaduktu na beton przy różnicy wysokości 9 m

5) upadek pojemnika na pręt stalowy ustawiony na sztorc ("próba nadziania")

6) pożar w otoczeniu pojemnika trwający 30 minut (ale przeprowadza się go przez 90 minut!), temperatura powierzchni pojemnika 750oC, temperatura wewnątrz pojemnika – 150oC

7) zatopienie pojemnika w wodzie, na głębokości 17 m przez 8 godzin (symulowane przez umieszczenie pojemnika w zbiorniku pod ciśnieniem) oraz zatopienie pojemnika zawierającego materiały rozszczepialne na głębokości 1 m przez 8 godzin

 

sandia_01
Fotografie z próby zderzenia pociągu z betonową ścianą do badania wytrzymałości pojemników wykonanych przez Sandia National Laboratories w USA, zamieszczone za uprzejmą zgodą Sandia National Laboratories.

 

sandia_02
Pożar w otoczeniu pojemnika trwający 30 minut (ale przeprowadza się go przez 90 minut!), temperatura powierzchni pojemnika sięga 750oC, a temperatura wewnątrz pojemnika zaledwie 150oC.

Dopiero po tych wszystkich kolejnych próbach pojemnik zostaje dopuszczony do użytku, jeśli oczywiście pomyślnie je przeszedł i nie utracił szczelności.

Do transportu lotniczego używamy pojemników typu C, które wytrzymują upadek samolotu.

Materiały radioaktywne przewozi się już ponad 50 lat, co roku jest to 300 milionów ładunków i nikt nie stracił życia ani zdrowia wskutek uwolnień lub promieniowania przewożonych materiałów radioaktywnych!

Większość ładunków przeznaczona jest do szpitali, inne do przemysłu, laboratoriów naukowych i elektrowni jądrowych. Około 1% to materiały wysokoaktywne.

 

 

 

Testy zderzeniowe pojemników do transportu materiałów radioaktywnych przeprowadzone przez Sandia National Laboratories w USA Testy zderzeniowe pojemników do transportu materiałów radioaktywnych przeprowadzone w Wielkiej Brytanii

 

 

Opracowano na podstawie materiałów doc. dr. inż. Andrzeja Strupczewskiego.

Gościmy

Odwiedza nas 1070 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ