BWR

Reaktory AP1000 mogą trafić do Polski

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz koncern Westinghouse Electric Company LLC podpisały 27 kwietnia br. Memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej.

Memorandum przewiduje podjęcie wspólnych działań w celu przeprowadzenia studium wykonalności dla rozwoju technologii reaktorów jądrowych AP1000 PWR i możliwości budowy pierwszego bloku w tej technologii w Polsce do 2020 roku.

AP1000 PWR to zaawansowane pasywne reaktory wodne ciśnieniowe. Są to reaktory trzeciej generacji, gwarantujące bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Reaktory tego typu budowane są obecnie m.in. na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Chin.

Westinghouse jest trzecim koncernem, z jakim PGE podpisała Memorandum w ostatnim czasie. Dotychczas powstały grupy robocze działające w ramach współpracy z francuskimi firmami EDF i Areva oraz amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy Americas.

- Podpisane Memoranda zapewniają PGE dostęp do wiedzy o najnowszych technologiach, oferowanych przez światowych liderów w energetyce jądrowej, jak również informacji o uwarunkowaniach wdrożenia tych technologii w Polsce - powiedział Tomasz Zadroga, Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. - Na podstawie analiz, prowadzonych w ramach współpracy z każdym z partnerów, dokonamy wyboru technologii, która będzie wykorzystana w polskich elektrowniach jądrowych - dodał prezes Zadroga.

PGE Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem pierwszy blok zostanie oddany do użytku do końca 2020 roku, a następne - co dwa lub trzy lata.

 

Źródło: PGE S.A.

Gościmy

Odwiedza nas 1351 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ