BWR

Polacy przeprowadzili szkoleniową inspekcję elektrowni jądrowej w Austrii

EJ Zwentendorf

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), na zaproszenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wzięło udział w tygodniowym szkoleniu z zakresu przeprowadzania inspekcji w elektrowniach jądrowych.

Od 10 do 14 września w nieczynnej elektrownijądrowej w Zwentendorf w Austrii, pod okiem specjalistów z amerykańskiego dozoru jądrowego (NRC) i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), odbyło się specjalistyczne szkolenie dla przedstawicieli krajów, w których przygotowywana jest infrastruktura bezpieczeństwa dla realizowanych programów energetyki jądrowej. Wśród uczestników byli eksperci z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), które przygotowuje się do roli TSO (Technical Support Organistaion) dla polskiej energetyki jądrowej.

„Jednym z wielu zadań TSO jest udział w inspekcjach technicznych w obiektach jądrowych” – podkreśla prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, Dyrektor NCBJ – „możliwość przećwiczenia wszystkich procedur na bezpiecznym i istniejącym obiekcie to niepowtarzalna okazja aby nabyć unikatowych umiejętności. Cieszę się, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, dostrzegając nasze wysiłki wkładane w realizowany przez rząd program energetyki jądrowej, zaprosiła NCBJ do tak specjalistycznego szkolenia”.

Austriacka elektrownia jądrowa w Zwentendorf jest jedynym w Europie i jednym z dwóch na świecie takich obiektów, które są w pełni przygotowane i wyposażone, jednakże ze względów społecznych nigdy nie były eksploatowane. Stwarza to niepowtarzalną możliwość przeprowadzania w nich specjalistycznych szkoleń z bezpiecznego użytkowania i nadzorowania elektrowni
jądrowych. Specjaliści z całego świata właśnie tu szkolą się wykorzystując kompleksowe wyposażenie bez jakiegokolwiek narażania siebie i obiektu w przypadku popełnienia błędu.

„W Austrii przeprowadziliśmy symulację prawdziwej inspekcji w elektrowni jądrowej” – mówi Tomasz Jackowski, ekspert ds. energetyki jądrowej NCBJ – „poznaliśmy i wykonaliśmy wszystkie procedury na prawdziwym, istniejącym obiekcie pod okiem światowej klasy specjalistów w tym zakresie. Nasze umiejętności przeprowadzania obliczeń w zakresie analiz bezpieczeństwa zostały więc poszerzone o praktyczne aspekty. Dzięki temu nasi pracownicy są w pełni przygotowani do przeprowadzania inspekcji w powstających i działających elektrowniach jądrowych”.

 

***

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce, zatrudniający ponad tysiąc pracowników. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. NCBJ posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Ośrodek uczestniczy w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych oraz w pracach nad nowymi technologiami jądrowymi. Urządzenia opracowane w NCBJ będą wdrażane w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku.

 

Więcej informacji:

Marek Sieczkowski
Rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych
tel. +48 512 583 695
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

Zdjęcie: wnętrze EJ Zwentendorf, fot. Wolf-Ulf Wulfrolf, CC BY-NC-SA 2.0

Gościmy

Odwiedza nas 1345 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ