Poprawiono: piątek, 19, kwiecień 2013 17:51 08 październik 2009
Ontario Power Generation przygotowało Ocenę Oddziaływania na Środowisko dodatkowych czterech reaktorów w elektrowni Darlington w Ontario (Kanada), których budowa jak dotąd została wstrzymana przez rząd prowincji.
Tak będą wyglądać nowe bloki ACR w Darlington. |
Darlington to elektrownia jądrowa z czterema reaktorami typu CANDU o całkowitej mocy 3,524 GW umiejscowiona 70 km na wschód od Toronto. Dostarcza ona 20% energii elektrycznej potrzebnej w Ontario, czyli byłaby w stanie zaspokoić potrzeby 2-milionowego miasta. Jest ona pierwszą siłownią atomową w Ameryce Północnej, która otrzymała certyfikat środowiskowy ISO14001.
W planach jest rozbudowa obecnej infrastruktury o 4 nowe reaktory. W ramach tego projektu o kontrakt na rozbudowę elektrowni ubiegały się Areva, Westinghouse i Atomic Energy of Canada Ltd (AECL). Tylko AECL spełniło wymagania stawiane przez rząd prowincji. Rozbudowa Darlington nie jest jedynym wstrzymanym projektem związanym z elektrownią jądrowa. Inne to nowe elektrownie w Bruce C i Nanticoke. Oficjalny powód to zmniejszenie się zapotrzebowania na elektryczność spowodowane spadkiem produkcji w przemyśle samochodowym w regionie. Natomiast w innych częściach Kanady np. w prowincji Saskatchewan nowe elektrownie jądrowe są nadal mile widziane.
Dokument OOŚ został przekazany Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC – Canadian Nuclear Safety Commission) pod koniec września. Przewiduje on, że najbardziej uciążliwe dla środowiska będą hałas i ruch związane z budową. Inne oddziaływania to m. in. zmiana linii brzegowej jeziora Ontario. Przewidywany jest pozytywny wpływ socjo-ekonomiczny wynikający z prawie 2800 nowych miejsc pracy jeśli wybudowane zostaną 4 reaktory (planowana maksymalna moc zainstalowana wynosi 4800 MWe, w tym limicie mieszczą się 4 bloki ACR, 4 bloki AP1000 lub 3 bloki EPR - i te właśnie projekty są obecnie rozważane przez OPG, choć wiele wskazuje na to, że rodzime konstrukcje ACR będą miały priorytet). Przyjęcie oceny przez Komisję byłoby ostatnim kamieniem milowym w projekcie budowy jednak konieczne będzie jeszcze wystąpienie przez OPG z prośbą o licencję na budowę do Komisji, która ma aż 2 lata na jej rozpatrzenie.
Szczegółowy raport z OOŚ dostępny jest na stronie OPG: http://www.opg.com/power/nuclear/darlington/EIS%20Public%20Summary%20September%202009.pdf
Źródło: World Nuclear News
Odwiedza nas 1457 gości oraz 0 użytkowników.