Poprawiono: piątek, 19, kwiecień 2013 17:51
Rząd Holandii określił ogólne warunki techniczne, jakie będzie musiał spełniać każdy projekt budowy nowego bloku jądrowego w tym kraju. Rządząca koalicja chce aby budowa pierwszego nowego bloku rozpoczęła się jeszcze przed 2015 rokiem.
Elektrownia Jądrowa Borssele w Holandii (fot. Radio Nederland Wereldomroep, licencja CC) |
Obecnie w Holandii pracuje tylko jeden reaktor - w elektrowni Borssele (PWR, 485 MWe, projekt firmy Siemens), należący wspólnie do firm Delta i ERH. W latach 80-tych Holandia planowała budowę kolejnych elektrowni atomowych jednak po awarii w Czarnobylu w 1986 r. rząd zdecydował, że żadna nowa elektrownia nie powstanie. Jeszcze w 1994 r. rząd chciał wyłączyć elektrownię Borssele do 2003 r. ale ostatecznie zrezygnował z tych planów a w 2006 r. elektrownia dostała zezwolenie na eksploatację do końca 2033 r. (łącznie 60 lat). W tej chwili elektrownia jądrowa Borssele zaspokaja 4% zapotrzebowania na energię elektryczną w tym kraju.
W latach 1965-77 w miejscowości Doodeward pracował prototypowy reaktor BWR o mocy 55 MWe produkcji firmy Siemens. Był to reaktor o naturalnej cyrkulacji czynnika roboczego (nie posiadał żadnych pomp). Oferowany obecnie Polsce reaktor ESBWR firmy GE-Hitachi wzorowany jest m.in. na reaktorze w Doodeward.
W uzasadnieniu do nowelizacji Prawa Atomowego rząd stwierdził, że energetyka jądrowa powinna być istotną częścią krajowej struktury źródeł energii, ponieważ pomaga walczyć ze zmianami klimatu i zapewnia energię elektryczną niezawodnie i po rozsądnych kosztach.
Wymagania jakie zawarto w nowelizacji Prawa Atomowego:
Odpady wysokoaktywne są w tej chwili składowane w tymczasowym składowisku HABOG (administrowanym przez COVRA). Składowisko zostanie rozbudowane na koszt operatorów elektrowni jądrowych. Rząd chce mieć do 2014 r. gotowy krajowy plan budowy głębokiego składowiska geologicznego w formacjach solnych lub ilastych.
Likwidacja elektrowni musi się rozpoczynać niezwłocznie po zakończeniu eksploatacji i musi zostać przeprowadzona tak szybko jak to rozsądnie możliwe, aż do stanu zielonego pola i bez ograniczeń w użytkowaniu terenu. Fundusze na te działania muszą być zabezpieczone jeszcze przed pierwszym załadunkiem rdzenia paliwem (tzn. przed rozpoczęciem eksploatacji elektrowni).
W połowie 2009 r. firma Delta poinformowała rząd o planach budowy nowego bloku w Borssele. Wniosek o wydanie zezwolenia na budowę i eksploatację chce złożyć na początku 2012 r., budowa ma się rozpocząć w 2013 r. a uruchomienie elektrowni nastąpi w 2018 r. Podobne plany ma firma ERH.
Delta planuje budowę 2500 MWe nowej mocy "jądrowej" - tj. 1 lub 2 bloki, w zależności od typu. Warunki chłodzenia w Borssele pozwalaja na budowę 5000 MWe mocy. Nowy blok (lub bloki) będzie chłodzony wodą morską.
Na stronie firmy Delta opublikowano wstępną informację o planach nowego bloku i procedurze Oceny Oddziaływania na Środowisko.
Odwiedza nas 1300 gości oraz 0 użytkowników.