RBMK

Szwecja znosi zakaz budowy nowych reaktorów

Rządząca w Szwecji koalicja partii podjęła decyzję o zniesieniu moratorium na budowę nowych reaktorów w elektrowniach jądrowych. Partie podpisały w tej sprawie porozumienie 5 lutego.  

(17.02.2009) 

Szwecja jest kolejnym krajem, który odchodzi od zamiarów likwidacji energetyki jądrowej i zamierza ją utrzymać w swoim systemie elektroenergetycznym. Obecnie pracuje tam 10 reaktorów w 3 elektrowniach atomowych (Ringhals, Oskarshamn i Forsmark).

Jeszcze w roku 1980 po przeprowadzonym referendum podjęto decyzję o likwidacji pracujących elektrowni jądrowych do 2010 r. W latach 2004-05 wyłączono dwa reaktory w elektrowni Barseback o łącznej mocy 1200 MWe, do czego przyczyniły się m.in. żądania sąsiedniej Danii. Jednocześnie operatorzy pozostałych elektrowni jądrowych dokonują modernizacji podnoszących moc bloków. Wkrótce suma uzyskanej w ten sposób mocy wyniesie 1150 MWe, a więc prawie tyle co likwidowana elektrownia Barseback.

W marcu 2007 r. rząd zdecydował o przesunięciu terminu likwidacji pozostałych elektrowni jądrowych w bliżej nieokreśloną przyszłość. Operator elektrowni Oskarshamn, firma OKG należąca do grupy EOn, powitał z aprobatą informację o zniesieniu moratorium i zadeklarował, że firma jest gotowa na budowę nowych reaktorów, a także że w Oskarshamn jest jeszcze miejsce na 3 nowe reaktory.

Na razie maksymalna liczba pracujących reaktorów nie może przekroczyć 10. Nowe bloki mogą być budowane tylko na terenach obecnie pracujących elektrowni. Porozumienie zawarto w celu przedłużenia pracy tych elektrowni. 

Oficjalny dokument rządowy znajduje się na stronie szwedzkiego parlamentu:

http://www.sweden.gov.se/content/1/c6/12/00/88/c9936801.pdf

 

 

World Nuclear News 

Gościmy

Odwiedza nas 313 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ