RBMK

Kadry dla Klempicza wyjdą z Politechniki Poznańskiej

Politechnika Poznańska rozpocznie od października kształcenie operatorów systemów jądrowych. Ma to być jeden z argumentów przemawiających za lokalizacją elektrowni jądrowej w Wielkopolsce.

(19.02.2009) 

 

Według marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, odpowiednio wykwalifikowana kadra naukowa może być poważnym atutem przy ustalaniu miejsca budowy takiej elektrowni.

"Będziemy walczyli o lokalizację elektrowni jądrowej w Wielkopolsce. Wiemy już, że istotnym elementem, który będzie decydować o lokalizacji jest zaplecze kadrowe dla budowy, a potem funkcjonowania elektrowni. Politechnika Poznańska jest miejscem, które można uważać za kuźnię kadr przygotowanych do przedsięwzięć związanych z budową i utrzymaniem takiej instytucji" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek Woźniak.

Jak zapewnił rektor Politechniki, prof. Adam Hamrol, uczelnia posiada odpowiednią kadrę naukowców potrzebnych przy kształceniu specjalistów w tej dziedzinie. Poinformował, że od października na kierunku energetyka powstanie specjalność energetyka jądrowa.

Jak dodał prof. Hamrol, jeśli zapadnie decyzja o budowie elektrowni w Wielkopolsce, na uczelni utworzony zostanie osobny kierunek studiów, na którym będą kształceni operatorzy systemów jądrowych.

 

Gazeta Wyborcza

Gościmy

Odwiedza nas 310 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ