RBMK

Fiński Fortum chce zbudować jądrówkę na Pomorzu

Fiński koncern energetyczny Fortum wyraził zainteresowanie budową elektrowni jądrowej na pomorzu. Wczoraj Finowie rozmawiali na ten temat z pomorskimi samorządowcami.

(07.04.2009) 

- To było pierwsze spotkanie z fińskim koncernem - mówi Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa. - Nasi rozmówcy zdecydowani są wznieść we własnym zakresie w Pomorskiem elektrownię jądrową - albo sami, albo też jako współinwestor.

Cieszymy się, że przybywa ofert budowy obiektów energetycznych w Pomorskiem. Rozmowy z Finami będą kontynuowane. W maju zorganizowana zostanie specjalna konferencja energetyczna.

LoviisaFiński koncern energetyczny Fortum, pragnący realizować swe inwestycje w Pomorskiem, działa w Polsce od kilku lat. Fortum Częstochowa produkuje i dostarcza ciepło ponad 200 tysiącom mieszkańców. Do 2010 roku wybuduje tam wedle planów elektrociepłownię wykorzystującą biopaliwa.

Spółka Fortum jest też obecna w Płocku, gdzie kupiła od miasta 85 procent udziałów w przedsiębiorstwie energetycznym. Za granicą posiada w całości lub części ponad 500 elektrowni - głównie w centralnej Szwecji, Sztokholmie oraz Finlandii.

Należąca do Fortum Elektrownia Jądrowa Loviisa w Finlandii (fot. Fortum, www.fortum.com). 

W Pomorskiem pragnie umocnić swą pozycję także francuski koncern EdF. Zgłosił on już zamiar postawienia elektrowni węglowej w gdańskim porcie.

Fortum posiada duże doświadczenie w eksploatacji elektrowni jądrowych. W Finlandii koncern posiada Elektrownię Jądrową Loviisa oraz udziały w drugiej fińskiej elektrowni jądrowej - Olkiluoto (prawo do mocy 447 MWe) a także w szwedzkich elektrowniach jądrowych Oskarshamn i Forsmark (w obu łącznie 1647 MWe). Firma ma również prawo do 400 MWe (z łącznej mocy 1600 MWe) w budowanym bloku nr 3 w Olkiluoto. W chwili obecnej planuje budowę nowego reaktora w elektrowni Loviisa.

 

 

naszemiasto.pl , www.fortum.com

Gościmy

Odwiedza nas 317 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ