RBMK

Mylne wyobrażenie o Czarnobylu przesłania prawdę

Onet.pl: Współczesna energetyka jądrowa nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa awarii podobnej do tej, która wydarzyła się w 1986 r. w Czarnobylu - przekonywali na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej (SEREN).

(26.04.2009) 

Image 

Awaria, do której doszło 26 kwietnia 1986 r. w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, ma nadal wpływ na wyobraźnię Polaków i na nastawienie społeczeństwa do energetyki jądrowej.

Jak powiedział PAP należący do stowarzyszenia ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Komisji Europejskiej w sprawach bezpieczeństwa reaktorów dr inż. Andrzej Strupczewski, w reaktorach, które buduje się obecnie, nie może się wydarzyć taka awaria.

Czarnobyl
Elektrownia w Czarnobylu jest obecnie w fazie rozbiórki

Jak tłumaczył, elektrownia w Czarnobylu była wyposażona w specyficzny typ reaktora o nazwie RBMK, wzorowany na reaktorach militarnych, umożliwiających wytwarzanie plutonu. Właśnie konstrukcja reaktora przyczyniła się do tragedii, która miała miejsce w elektrowni. Ponadto do wybuchu doprowadziła seria błędów operatorów reaktora, którzy m.in. usunęli zabezpieczenia, wygaszające reaktor w razie awarii - czytamy na stronie Onet.pl.

Kiedy moc reaktora na skutek nieudanego eksperymentu sięgnęła 500 tys. megawatów, nie było sposobu, aby turbiny lub systemy chłodzące odebrały tę moc. - Wtedy paliwo zaczęło się topić, zamieniło się w parę o temperaturze 3 tys. stopni Celsjusza i wytrysnęło do resztek wody znajdujących się w rdzeniu. Nastąpił tzw. wybuch parowy. Gwałtowne odparowanie wody rozsadziło rdzeń, podobnie jak dzieje się to w przegrzanym kotle. Radioaktywne opary zostały wyrzucone na zewnątrz - mówił Strupczewski. 

Jak podkreślił, taka awaria nie jest możliwa w reaktorach budowanych obecnie. Ponadto - mówił - reaktory otacza się kopułami bezpieczeństwa, które nawet w przypadku awarii w rdzeniu nie dopuszczą do radioaktywnego skażenia otoczenia. Współcześnie budowane osłony reaktorów, jak mówił, są w stanie wytrzymać nawet uderzenie największych samolotów pasażerskich. 

 

Materiały z konferencji prasowej SERENu dostępne są tutaj:

Informacja o konferencji SEREN w siedzibie PAP

Skutki Czarnobyla - prof. dr hab. Zbigniew Jaworowski

Dlaczego awaria podobna jak w Czarnobylu nie może zdarzyć się w przyszłych polskich elektrowniach jądrowych? - doc. dr inż. Andrzej Strupczewski

Dlaczego awaria podobna jak w Czarnobylu nie może zdarzyć się w przyszłych polskich elektrowniach jądrowych? PREZENTACJA - doc. dr inż. Andrzej Strupczewski
 

 

Onet.pl, atom.edu.pl

Gościmy

Odwiedza nas 641 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ