RBMK

Wybrano lokalizację dla Elektrowni Jądrowej "Bałtycka"

Znana jest już lokalizacja Elektrowni Jądrowej "Bałtycka", którą Rosja chce zbudować w Obwodzie Kaliningradzkim - miejscowość Niemen, blisko granicy z Litwą.

(30.04.2009) 

Rosyjska firma Energoatom, mająca zbudować elektrownię, uruchomiła procedurę Oceny Oddziaływania na Środowisko - kompleksowej analizy mającej wykazać przyszły wpływ obiektu na otoczenie (środowisko i mieszkańców okolic). Elektrownia, typ AES-2006, ma zostać uruchomiona w 2016 r.

Rosyjskie dwublokowe elektrownie AES-2006 wyposażone są w reaktory III generacji WWER-1200 o mocy elektrycznej netto 1170 MWe każdy, z podwójną obudową bezpieczeństwa. Sprawność pojedynczego bloku wynosi 36,56%. Projektowany okres eksploatacji to 50 lat. Układy bezpieczeństwa wyposażone są również w elementy pasywne. Pierwsza elektrownia tego typu jest już budowana w Nowoworoneżu, obok pracujących starszych bloków WWER.

Rosja chce utworzyć konsorcjum z zagranicznymi inwestorami do budowy i eksploatacji "Bałtyckiej" EJ, w którym zachowa 51% udziałów dla siebie. 

 

WNN, WNA, atom.edu.pl

 

Gościmy

Odwiedza nas 533 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ