RBMK

Pomorskie przygotowuje się do budowy atomówki

CIRE.pl: Parki naukowo-technologiczne z Gdańska i Gdyni będą koordynowały prace związane z przygotowaniami do lokalizacji i budowy elektrowni jądrowej w regionie pomorskim.

(11.05.2009) 

Image 

Żarnowiec
Teren nad Jeziorem Żarnowieckim, na którym ma być zbudowana elektrownia atomowa (fot. PSSE)
W poniedziałek w Gdańsku odbyło się spotkanie inauguracyjne zespołu ds. przygotowań województwa do realizacji inwestycji. Zespół powołał marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski. Tworzą go m.in. przedstawiciele marszałka, wojewody pomorskiego, samorządów lokalnych, Politechniki Gdańskiej i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - czytamy na stronie CIRE.pl

Marszałek poinformował, że zespół ma przygotować raport, z którego ma wynikać, że „budowa w Żarnowcu to na dziś najlepsza lokalizacja elektrowni atomowej w Polsce”.

Jan Kozłowski powiedział podczas spotkania, że „pomorskie chce być przygotowane i <podać na tacy> pełnomocnikowi wszelkie informacje dotyczące pomorskiego, które mogłyby przyspieszyć i ułatwić podjęcie decyzji”.

Jak czytamy na stronie CIRE.pl, zespół ma opracować m.in. sposób przekonania społeczności lokalnej, że inwestycja nie będzie stanowiła dla nich zagrożenia i wykonać ekspertyzy wykazujące zasadność ekonomiczną budowy na Pomorzu.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której znajduje się park naukowo-technologiczny w Gdańsku, Teresa Kamińska nie ukrywała podczas spotkania, że ewentualna budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu jest szansą rozwoju regionu.
"Są to ogromne drożdże prorozwojowe: to są nowe technologie, to jest ogromna ilość miejsc pracy, zaangażowanie firm i uczelni, to jest ogromna perspektywa dla młodych mieszkańców pomorskiego” - powiedziała.

Sekretarz gminy Gniewino (na terenie której mogłaby powstać elektrownia), Krzysztof Kochan poinformował, że radni gminy podjęli uchwałę, która wyraża wolę współpracy, jeśli zapadnie decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Dodał, że „mieszkańcy gminy i okolic mieli już do czynienia z budową +atomówki+ i wiedzą, jak to wygląda”. „Mieszkańcy gminy budowy +jądrówki+ się nie boją” – dodał.

Prorektor ds. kształcenia i rozwoju Politechniki Gdańskiej, prof. Waldemar Kamrat uważa, że „budowa nowoczesnej elektrowni jądrowej w Żarnowcu będzie stanowiła skok cywilizacyjny dla regionu”. Podkreślił, że „nie należy bać się energetyki jądrowej” - donosi portal.

 

 

 

CIRE.pl

Gościmy

Odwiedza nas 312 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ