RBMK

Wiceminister Trojanowska o działaniach w/s EJ do 2010

CIRE.pl: Możliwe, że na koniec przyszłego roku będą gotowe akty prawne umożliwiające wybór lokalizacji elektrowni jądrowej, a także będzie wybrany inwestor - powiedziała we wtorek nowo powołana pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

(20.05.2009) 

Nowa pełnomocnik odniosła się do styczniowych zapowiedzi premiera Donalda Tuska, że do końca 2020 roku w Polsce mogą powstać nawet dwie elektrownie jądrowe. 

"Rok 2020 jest bardzo ambitnym terminem" - powiedziała na konferencji Trojanowska. "Na pewno powinniśmy zdecydować się na budowę kilku bloków" - dodała. Jej zdaniem, w innym przypadku tworzenie infrastruktury do budowy energetyki jądrowej byłoby nieopłacalne.

Pytana o możliwe lokalizacje dla przyszłej elektrowni, zastrzegła, że "to nie jest jeszcze ten etap", żeby o tym decydować. "Dziś jest za wcześnie na to w przypadku braku regulacji prawnych i kryteriów lokalizacyjnych" - zaznaczyła. A te jej zdaniem, mogą być gotowe na koniec przyszłego roku - czytamy na stronie CIRE.pl.

"Po ich uchwaleniu i wypełnieniu regulacji ustawowych wymaganiami dozoru jądrowego będziemy mogli skupić się na wyborze konkretnych miejsc do budowy elektrowni" - powiedziała.
W jej opinii, najlepszym rozwiązaniem może być specustawa, która przyspieszałaby procedury w ramach przepisów prawa energetycznego, ochrony środowiskowej i prawa zamówień publicznych.

Dodała, że "regiony w pierwszej kolejności do rozpatrzenia", jeśli chodzi o lokalizację elektrowni, to północ kraju od linii Warszawa-Poznań, a zwłaszcza wschód, który jest "niedoinwestowany wytwórczo". Zaznaczyła jednocześnie, że koszty rozbudowy sieci przesyłowej nie są tak duże w porównaniu do całej inwestycji i są "do uwzględnienia" przez inwestora elektrowni atomowej.

Pytana przez PAP o sposób finansowania budowy bloków jądrowych w Polsce, odparła: "to jest problem inwestora; to on będzie proponował warunki realizacji inwestycji".

"Dzisiaj wydaje się, że deklaracje potencjalnego inwestora jakim jest wskazana spółka PGE jest takie, aby towarzyszył temu przedsięwzięciu inwestor strategiczny z odpowiednim know-how i to oni będą wspólnie zastanawiać się nad sposobem finansowania, co oczywiście na pewno jest dużym problemem" - przyznała. Uściśliła, że według deklaracji, o których wie, wybór inwestora nastąpi pod koniec przyszłego roku.

Jak podaje CIRE.pl, Trojanowska odniosła się też do spekulacji na temat technologicznej współpracy Polski z Francją. "Technologia francuska i Francja, z racji swojego zaawansowania w rozwoju energetyki jądrowej jest partnerem, który nasuwa się sam przez się, ale nie zostało jeszcze nic przesądzone w kwestii wyboru partnera do współpracy" - podkreśliła.

 

Źródło: CIRE.pl

Gościmy

Odwiedza nas 280 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ