RBMK

Słowacja rozważa uruchomienie wyłączonego reaktora

CIRE.pl: Słowacja zastrzega sobie prawo do uruchomienia reaktora w elektrowni jądrowej V1 w Jaslovskich Bohunicach, wyłączonego pod koniec roku 2008 ze względu na zobowiązania wobec UE - poinformował w piątek w Pradze słowacki premier Robert Fico.

(29.05.2009) 

"Nie mogę tego wykluczyć, jeśli będziemy w sytuacji zagrożenia: dla nas ważniejsze jest mieć światło i ciepło niż ciemności i chłód; to idzie przed wypełnianiem zobowiązań międzynarodowych" - oświadczył Fico na konferencji prasowej w stolicy Czech, gdzie trwa IV forum europejskie poświęcone energii nuklearnej (ENEF).

Jak donosi CIRE.pl, w styczniu Bratysława naraziła się na krytykę Brukseli po deklaracji, że uruchomi reaktor o mocy 440 MW w związku z brakiem dostaw gazu z Rosji. Z planów zrezygnowano, gdy wznowione zostały dostawy rosyjskiego surowca przez Ukrainę. 

W umowie akcesyjnej Słowacja zobowiązała się do zamknięcia dwóch przestarzałych reaktorów jądrowych w Jaslovskich Bohunicach. Jeden z nich wyłączono pod koniec 2006 roku, drugi - pod koniec 2008 roku. Słowacja jest członkiem UE od 2004 roku.

Fico powtórzył w Pradze, że uważa, iż reaktory zostały zamknięte "bez żadnych podstaw technicznych".

 

Źródło: CIRE.pl

Gościmy

Odwiedza nas 538 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ