RBMK

Nowy Dyrektor Generalny MAEA

Znane jest już nazwisko nowego Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W czwartkowym głosowaniu w Radzie Gubernatorów wymaganą większość 2/3 głosów uzyskał ambasador Japonii i członek Rady Gubernatorów, Yukiya Amano.

(03.07.2009) 

 

Yukiya Amano, fot. Dean Calma/IAEA
Nowy Dyrektor Generalny MAEA, Yukiya Amano (fot. Dean Calma/IAEA)

Kontrakandydatami Japończyka byli Abdul Samad Minty z Republiki Południowej Afryki oraz Luis Echávarri z Hiszpanii, który jednak nie przeszedł do drugiej, decydującej, tury głosowania. 

Dziś Rada formalnie zatwierdziła wybór, który jeszcze musi zaaprobować Konferencja Generalna jako ostateczny i najwyższy organ uchwałodawczy organizacji. Najbliższa sesja Konferencji Generalnej rozpoczyna się 14 września.

Nowy Dyrektor Generalny, następca pochodzącego z Egiptu współlaureata Nagrody Nobla dr. Mohammeda ElBaradei, będzie zajmował stanowisko przez najbliższe 4 lata (jedna kadencja, istnieje możliwość powtórnego wyboru, z której kilkakrotnie korzystał ElBaradei).

Yukiya Amano jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Tokijskiego. Od 1972 r. pracował w japońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w departamentach związanych z nauką, energią jądrową, nieproliferacją i rozbrojeniem. Uczestniczył jako ekspert w negocjacjach rozszerzenia traktatu NPT i CTBT. Pełnił również wiele innych funkcji jako ekspert ONZ. W latach 2005-06 był przewodniczącym Rady Gubernatorów MAEA.

 

Źródło: www.iaea.org 

 

Więcej informacji:

Strona Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Kanał Youtube MAEA

Image 

Gościmy

Odwiedza nas 341 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ