RBMK

Włoski senat zatwierdził rozwój energetyki jądrowej

CIRE.pl: Senat Włoch definitywnie uchwalił w czwartek ustawę, zwaną pakietem rozwoju o powrocie tego kraju do produkcji energii atomowej po ponad 20 latach.

(09.07.2009) 

Z energetyki jądrowej Włochy zrezygnowały w rezultacie referendum, przeprowadzonego w 1987 roku po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu. W głosowaniu w Senacie nie wzięła udziału centrolewicowa opozycja.

Jak donosi CIRE.pl, zgodnie z nowymi przepisami, przyjętymi po dziewięciu miesiącach prac w parlamencie, rząd w ciągu pół roku wskaże lokalizację elektrowni atomowych, ustali kryteria składowania radioaktywnych odpadków oraz opracuje plan odszkodowań dla ludności z terenów, położonych koło siłowni jądrowych.

Powołana ma zostać również Agencja ds. Bezpieczeństwa Jądrowego. Rząd Silvio Berlusconiego planuje, że budowa pierwszej elektrowni rozpocznie się w 2013 roku, a energię zacznie ona produkować w 2018 r.

Według najnowszych sondaży ponad połowa Włochów opowiada się za powrotem do produkcji energii atomowej, a przeciw jest około jednej trzeciej. 

 

Źródło: CIRE.pl

Gościmy

Odwiedza nas 317 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ