RBMK

Wiceminister Trojanowska na posiedzeniu grupy roboczej GNEP

W Ministerstwie Gospodarki odbyło się w dniach 1-2 października posiedzenie grupy roboczej Global Nuclear Energy Partnership poświęcone problemom dostaw i przetwarzania paliwa jądrowego. W spotkaniu wzięła udział Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej – Hanna Trojanowska.

GNEP jest to unia państw o podobnej wizji pokojowego i bezpiecznego wykorzystywania energii jądrowej i ograniczenia odpadów z nią związanych utworzona w 2006 roku przez prezydenta Busha. Wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, GNEP chce zbudować globalny system kontroli materiałów jądrowych oraz z innymi partnerami opracować cykl skutecznego recyclingu wypalonego paliwa. Polska, podobnie jak 16 innych państw jest członkiem tej organizacji od 16 września 2007 roku.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Gospodarki, wiceminister Trojanowska przedstawiła uczestnikom spotkania założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i stwierdziła, że Budowa elektrowni atomowej to największe jak dotąd przedsięwzięcie w historii polskiego sektora energetycznego, które będzie mieć strategiczne znaczenie dla całej gospodark”. Dzięki niej poprawione zostanie wg wiceminister bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz umożliwione zostanie zrealizowanie założeń dotyczących redukcji emisji CO2.

Wspomniany program powinien zostać opracowany do połowy przyszłego roku, tak by w 2010 r. mógł zostać zatwierdzony przez Radę Ministrów. Inne  kluczowe daty to: 2011-2013 – ustalenie miejsca i zawarcie umowy o budowie elektrowni; 2015 – powstanie projektu technicznego; 2016 – początek budowy, 2020 – uruchomienie siłowni. Do tego czasu niezbędne będzie rozstrzygnięcie kwestii pozyskiwania paliwa oraz jego tymczasowego przechowywania. Zagadnieniami tymi zajmowała się grupa robocza GNEP pod przewodnictwem Williama Szymanski’ego, dyrektora Biura Energii Nuklearnej w Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych.

 

źródło: Ministerstwo Gospodarki

 

Gościmy

Odwiedza nas 523 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ