RBMK

Zjednoczone Emiraty Arabskie ruszają z energetyką jądrową

Zjednoczone Emiraty Arabskie uchwaliły "prawo atomowe". Ustawa została w niedzielę podpisana przez prezydenta, szejka Khalifa bin Zayed al-Nahyan. Jest to kolejny krok ZEA na drodze do budowy pierwszej EJ w tym kraju.

Nowa ustawa zabrania wzbogacania uranu i przerobu wypalonego paliwa na terenie ZEA oraz stanowi podstawę prawną do utworzenia urzędu dozoru jądrowego w Emiratach. W ustawie zapisano, że "Federalny Urząd Dozoru Jądrowego jest w pełni niezależnym organem mającym na celu „nadzorowanie sektora atomowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i promowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej”.

Ustawa została zredagowana zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Na czele dozoru stanął William Travers, były dyrektor ds. eksploatacji w amerykańskiej Nuclear Regulatory Commission i były doradca techniczny MAEA.

Plany ZEA przewidują, że do 2020 r. w ruchu będą się już 3 reaktory energetyczne. Wśród firm zainteresowanych budową EJ są: Areva, General Electric i Korea Electric Power Co. Szacowana wartość kontraktów na dostawę urządzeń i budowę pierwszych bloków jądrowych wyniesie 40 mld $. Areva chce zbudować przynajmniej 2 pierwsze bloki.

 

Źródło: WNN , Nucnet

Gościmy

Odwiedza nas 341 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ