RBMK

Bloki EPR zaoferowane Turcji?

Francja zaoferowała Turcji współpracę przy cywilnym programie jądrowym oraz zacieśnienie więzów handlowych licząc na polepszenie wzajemnych stosunków, które uległy pogorszeniu po sprzeciwie prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego wobec przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej.

Czy możliwa jest turecko-francuska współpraca w zakresie energetyki jądrowej mimo dotychczasowych spięć na temat akcesji Turcji do UE?

Źródła z Pałacu Elizejskiego, gdzie odbył się roboczy lunch prezydentów Sarkozy’ego i Gula twierdzą, że oferta skierowana przez Francję dotyczyła współpracy przy projektach nuklearnych nie tylko w Turcji, ale również w innych krajach Azji Środkowej. Według nich "prezydent Gul powiedział, że jest tym zainteresowany".

Według WNP dokładne szczegóły dotyczące współpracy nie są znane, ale prezydent Gul widziałby z powrotem francuską grupę energetyczną GDF Suez jako partnera przy budowie rurociągu Nabucco, który przebiega m.in. przez Turcję a jest wspierany przez UE. GDF Suez wycofała się z inwestycji z powodu zastrzeżeń Turcji spowodowanych nieprzychylnym stanowiskiem Francji wobec dołączenia Turcji do UE.

Według informacji WNP ”Pomimo spornych punktów w relacjach dwustronnych Francja prowadzi znaczące interesy w Turcji; jest drugim największym inwestorem zagranicznym w tym kraju, w którym działa ok. 300 francuskich firm”.

 

Źródło: WNP.pl

 

Gościmy

Odwiedza nas 337 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ