RBMK

Za dużo plutonu w Cadarache

Francuski organ odpowiadający za bezpieczeństwo jądrowe zawiesił prace związane w wycofywaniem z użytkowania zakładów produkcji paliwa MOX w Cadarache, po tym gdy na terenie zakładu znaleziono więcej plutonu niż się tego spodziewano.

800px-fuel_pellet
Za dużo pastylek MOX w Cadarache we Francji 

Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego (Autorité de Sûreté Nucléaire-ASN) stwierdziła, że Komisja Energii Atomowej (Commissariat a l'Energie Atomique-CEA) wiedziała o większej ilości plutonu w komorach rękawicowych na terenie centrum produkcji plutonu (ATPu) w Cadarache już w czerwcu 2009, lecz nie przekazała tej informacji dalej.

W Cadarache przez 40 lat produkowano pastylki paliwowe zawierające mieszankę tlenków uranu i plutonu w formie paliwa MOX (Mixed Oxide Fuel). Właśnie przez ten okres w niedostępnym częściach komór rękawicowych miało zostać zgromadzone 8 kg plutonu. Jednak od marca 2009 do tej pory odzyskano 22 kg tego pierwiastka, a zgodnie z przewidywaniami CEA może go być aż 39 kg.

Pomimo tego, że samo odkrycie nie ma żadnych konsekwencji związanych z bezpieczeństwem, dozór jądrowy twierdzi, że niedookreślenia wielkości posiadanego plutonu znacznie zmniejszają margines bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia potencjalnego wypadku. Właśnie dlatego całe zdarzenie sklasyfikowano na poziomie 2 w 7 stopniowej Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych (INES). Jean-Louis Borloo, francuski minister ekologii i energii wyraził swoje „głębokie ubolewanie” na temat różnicy w czasie między odkryciem informacji o nadwyżce plutonu, a poinformowaniem Agencji i stwierdził, że „wymagania dotyczące bezpieczeństwa są podstawowym warunkiem na dostarczanie energii ze źródeł jądrowych i że będą one respektowane”.

ATPu w Cadarache powstało w 1964 roku, a od 1991 do zamknięcia w 2008 należało do francuskiej firmy Areva. Oprócz zakładu produkcji plutonu w Cadarache znajduje się ośrodek badawczy, obchodzący 50. rocznicę powstania, a związany z fuzją (ITER) i rozszczepieniem jądrowym oraz nowymi technologiami energetycznymi (biomasa, woda, wiatr).

Źródło: WNN

Gościmy

Odwiedza nas 357 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ