RBMK

EdF rozpoczęła współpracę z PGE

17 listopada Electricité de France (EdF) podpisała porozumienie z największym polskim dostawcą energii Polską Grupą Energetyczną (PGE) dotyczące współpracy w dziedzinie budowy pierwszej siłowni jądrowej w Polsce.
Czy Polsko-Francuska współpraca doprowadzi do pewnej budowy siłowni jądrotych w kraju? źródło: Wikimedia

W ramach porozumienia mają być przeprowadzane wspólne francusko-polskie badania na temat możliwości rozwoju reaktorów jądrowych w technologii EPR firmy Areva w Polsce oraz samej budowy pierwszego bloku reaktorów tego typu w kraju do 2020 roku. Dodatkowo obie strony zgodziły się na późniejsze rozmowy dotyczące współpracy przemysłowej przy konstrukcji siłowni.

PGE zapewnia jednocześnie, że ma zamiar wkrótce podpisać podobne umowy z innymi partnerami mającymi doświadczenie w budowie i eksploatacji siłowni jądrowych. Dotychczasowe porozumienie akurat z francuską firmą jest wynikiem wcześniejszych rozmów między prezydentem Francji Nicolas Sarkozy’m oraz polskim premierem Donaldem Tuskiem, które zakończyły się podpisaniem deklaracji na tematy energetyki, środowiska i klimatu, która jednocześnie zobowiązuje Francję do pomocy Polsce.

PGE bierze pod uwagę budowę dwóch elektrowni jądrowych, każda o mocy ok. 3000MWe w skład, których wchodzić będą dwa lub trzy reaktory. Do 2011-13 roku powinny być ustalone zarówno lokalizacja, jak i rodzaj użytej technologii oraz aspekty konstrukcyjne. Samo rozpoczęcie budowy jest natomiast planowane na 2016 rok, a początek eksploatacji na 2020.

 

Źródło: WNN

Gościmy

Odwiedza nas 532 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ