RBMK

Francja przeznacza 1 miliard Euro na energetykę jądrową

Dzięki nowemu programowi inwestycyjnemu Francja ma zamiar wesprzeć energetykę jądrową sumą 1 miliarda Euro.

eurobanknoty

Francuzi nie boją się inwestować dużych pieniędzy w energetykę jądrową (fot: http://www.flickr.com/photos/snorski/ / CC BY-NC-SA 2.0

Całkowita kwota, według wstępnych szczegółów podanych niedawno przez prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, to 35 miliardów Euro. Ten zastrzyk finansowy ma być użyty w celu polepszenia wydajności francuskiej siły roboczej przez wspomaganie rozwoju nowych technologii oraz partnerstwo z małymi i średnimi firmami. Środki na te cele pochodzić będa z pożyczek na rynkach międzynarodowych oraz zwróconych przez banki pożyczek interwencyjnych.

Około 1 miliard Euro przeznaczony został na reaktory atomowe generacji IV, które mają być bezpieczniejsze i zużywać mniej uranu niż współczesne projekty. Nie przedstawiono jeszcze dokładnych projektów ani zakresu czasowego inwestycji ale jednym z możliwych pomysłów jest Antares – wysokotemperaturowy reaktor chłodzony gazem firmy Areva. Środki przekazane na rozwój energetyki jądrowej, jak zapewniają francuscy oficjele, są identyczne z tymi przeznaczonymi na rozbudowę sektora energii odnawialnej.

Oprócz energii jądrowej i ze źródeł odnawialnych dofinansowane zostaną również technologie związane z wychwytywaniem dwutlenku węgla i jego składowaniem w formacjach geologicznych oraz utworzenie tzw. Centres of Research Excellence.

 

Źródło: WNN

Gościmy

Odwiedza nas 192 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ