RBMK

Kazachstan liderem wydobycia uranu

Kazachstan wyprodukował w zeszłym roku 13 900 ton uranu, w przeliczeniu na czysty metal, co stanowi ok. 60 % wzrost w stosunku do roku 2008. Dzięki tak znacznemu skokowi w produkcji kraj ten plasuje się na szczycie listy producentów tego surowca, prześcigając Kanadę i Australię.

kakaduuranmine
Otwieranie nowych kopalń uranu w Kazachstanie spowodowało, że kraj ten stał się liderem jeśli chodzi o wydobycie tego surowca. Zdjęcie - kopalnia w Kakadu National Park:

Państwowa firma KazAtomProm 21 grudnia ogłosiła, że jej wydobycie sprostało założonemu celowi rocznemu i że w efekcie wyprodukowano 13 400 ton uranu. Dodano również, że do końca roku przewidywane jest zwiększenie tej wartości o kolejne 500 ton, dzięki którym ostateczna liczba wyprodukowanego surowca szacowana jest na 13 900 ton. Stanowi to dokładnie 63% wzrost w stosunku do 8 521 ton z 2008 roku. Dla porównania w roku ubiegłym Kanada, dotychczasowy lider rynku uranowego, wyprodukowała 9 934 tony, a Australia będąca numerem dwa, ok. 8 tys. ton.

Obecnie w Kazachstanie czynnych jest 21 kopalń wydobywających uran za pomocą metody ługowania podziemnego (in-situ leach, ISL). Osiągnięty ogromny wzrost produkcji spowodowany był wg przedstawicieli KazAtomPro otwarciem nowych kopalń, zwiększeniem mocy produkcyjnej tych istniejących oraz „przezwyciężeniem znaczących trudności i problemów technologicznych z dostawą kwasu siarkowego w roku 2008 i na początku 2009”.

W związku z przewidywanym na rok 2016 deficytem uranu naturalnego oraz możliwym rozwojem energetyki jądrowej i wyczerpywaniem się tzw. wtórnych źródeł, Kazachstan planuje do 2010 roku powiększenie produkcji do 18 000 ton, czyli o dodatkowe 29%. Dzięki temu, zgodnie z planami prezesa KazAtomPro - Nurlana Ryspanova, kraj ten ma się stać potentatem uranowym w czasie największego zapotrzebowania na ten surowiec. Firma planuje wprowadzenie nowoczesnych technologii do produkcji uranu od roku 2010 oraz obiecuje przeznaczyć 20 mln $ na projekty z zakresu odpowiedzialności społecznej firmy (Corporate Social Responsibility, CSR), mające przyczynić się do rozwoju terenów górniczych.

 

Źródło: WNN

Gościmy

Odwiedza nas 315 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ