RBMK

Prezydent Obama wsparł masowy rozwój energetyki jądrowej w USA

Prezydent USA Barack Obama ogłosił we wtorek swoją decyzję o rządowym wsparciu finansowym dla budowy nowych bloków jądrowych, pierwszych w USA od ponad 30 lat.

Rząd federalny przyzna w pierwszej kolejności gwarancje kredytowe wartości 8,3 miliarda dolarów dla firmy Southern Co., która stara się o pozwolenie na budowę i eksploatację dwóch nowych bloków (nr 3 i 4) w Elektrowni Jądrowej Vogtle w stanie Georgia, złożonej z 2 bloków PWR o łącznej mocy 2430 MWe.

Operator uzyskał już od amerykańskiego dozoru jądrowego (NRC - Nuclear Regulatory Commission) wstępne pozwolenie lokalizacyjne (ESP - Early Site Permit). Dwa planowane bloki powstaną w technologii AP1000. Ich łączna zainstalowana moc wyniesie 2234 MWe. Zostaną one uruchomione odpowiednio w latach 2016 i 2017 i będą pierwszymi nowymi blokami jądrowymi w USA po ponad 30 latach. W kolejce oczekuje już kilkanaście innych firm, które chcą zbudować 33 nowe reaktory o łącznej mocy ponad 45 GWe.

Obama zapowiadał poparcie administracji dla rozwoju energetyki atomowej w tegorocznym orędziu o stanie państwa. Spotkało się to z burzliwą owacją ze strony Republikanów. Administracja ma nadzieję, że pomoc rządu dla energetyki atomowej skłoni GOP do poparcia projektu ustawy o "zielonej" gospodarce. Przewiduje ona redukcję emisji gazów cieplarnianych i fundusze na rozwój alternatywnych źródeł energii.

Łączna suma jaką rząd USA chce przeznaczyć na gwarancje kredytowe dla budowy nowych elektrowni jądrowych wynosi już 54,5 mld $ oraz 2 mld $ na inwestycje w pozostałe zakłady jądrowego cyklu paliwowego. Celem gwarancji kredytowych jest obniżenie kosztów kapitałowych budowy nowych bloków jądrowych, które stanowią ponad 60% wszystkich kosztów budowy.

 

Źródła: WNN, WNP.pl

Gościmy

Odwiedza nas 537 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ