RBMK

Rusza budowa elektrowni atomowej w Kaliningradzie

Premier Władimir Putin ogłosił niedawno rozporządzenie o rozpoczęciu budowy Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim.

Jest to pierwsza decyzja o budowie całkowicie nowej elektrowni jądrowej (w nowej lokalizacji) w Rosji od czasu awarii w Czarnobylu w 1986 roku. Nowa elektrownia ma stanąć w pobliżu granicy z Litwą, nad Niemnem. Będzie się składała z dwóch bloków energetycznych bazujących na reaktorach wodnych ciśnieniowych WWER-1200 (AES-2006), każdy o mocy 1150 MW. Pierwszy blok będzie budowany w latach 2010-2016, a drugi 2012-2018. Bloki WWER-1200 powstają już w elektrowni w Nowoworoneżu.

Cytując za WNP.pl , głównym celem powstania tej elektrowni jest zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego rosyjskiej enklawy - Obwodu Kaliningradzkiego. Jednak zgodnie z planami Moskwy, dwie trzecie prądu wytwarzanego w tej siłowni mają być eksportowane np. na Litwę, do Polski i Niemiec. Ponieważ Polska odrzuciła rosyjską propozycję zbudowania transgranicznego połączenia sieci przesyłowych między oboma krajami, Rosjanie ogłosili plany ułożenia kabla podmorskiego biegnącego razem z planowanym tzw. gazociągiem północnym (Nord Stream).

Siłownia w Kaliningradzie ma być pierwszą inwestycją atomową, w której zainwestowany został kapitał zagraniczny. Rosja chce zachować dla siebie kontrolny pakiet 51% udziałów w elektrowni. Wykonawcą projektu ma być rosyjska firma Atomstrojeksport, wartość inwestycji oszacowano na 6 mld euro.

Według WNN Władimir Putin ogłosił również decyzję o przeznaczeniu 53 mld rubli (1,8 mld dolarów) z pieniędzy państwowych na energetykę atomową w 2010 roku. Finanse te są częścią programu inwestycyjnego Rosenergoatomu, w ramach którego na budowę elektrowni atomowej przeznaczono ok. 102 mld rubli (3,4 mld dolarów).

Oprócz wydatków związanych z samą budową nowej elektrowni rząd potwierdził, że program dotyczący rozwoju reaktorów na szybkich neutronach będzie technologicznym priorytetem w najbliższej dekadzie. Raczej pewna jest kontynuacja programu budowy reaktorów chłodzonych sodem razem z reaktorami SVBR (Svintsovo-Vismutovyi Bystryi Reaktor) – chłodzonym ołowiem i bizmutem. Reaktory te były testowane w latach 80-tych na radzieckich okrętach podwodnych klasy alfa. Dodatkowo do 2020 ma powstać reaktor BREST (chłodzony ołowiem) oraz wielozadaniowy reaktor szkoleniowy MBIR. Oczekiwanym przez Rosję efektem tego programu jest ok. 70% wzrost w eksporcie wyposażenia i usług związanych z przemysłem atomowym.

Źródła: WNP, WNN

Gościmy

Odwiedza nas 616 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ