RBMK

Pierwsze miejsce Żarnowca

Z 28 potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce wyłoniono najlepsze – pierwszy na liście jest Żarnowiec, druga Warta-Klempicz, a trzeci Kopań.

Wysokie miejsca Żarnowca i Klempicza nie dziwią, gdyż są to miejscowości, w których od dawna mówi się o budowie siłowni jądrowej przez co, jak twierdzi Minister Trojanowska, świadomość społeczna dotycząca tej kwestii jest w tych miejscowościach większa. Nie bez wpływu było również położenie obu lokalizacji nad zbiornikami wodnymi, które mogą posłużyć do chłodzenia reaktora.

Zgłoszone pod koniec ubiegłego roku przez samorządy możliwe lokalizacje siłowni były od początku b.r. oceniane przez grupę ekspertów pod kątem aż 17 kryteriów m.in. warunków sejsmologicznych czy demograficznych. Brano również pod uwagę, jak podaje Wirtualny Nowy Przemysł „odległość od dużych skupisk ludności, sąsiedztwo obszarów chronionych, zapotrzebowanie na energię i ograniczenia systemu energetycznego, bliskość zakładów chemicznych (zagrożenie wybuchem w takim zakładzie), korytarze powietrzne (ryzyko upadku samolotu), drogi ewakuacyjne, własność gruntu oraz akceptację społeczną”.

Za informacjami WNP, ekspertyzy wykonywane były po przewodnictwem Energoprojektu- Warszawa przez wyspecjalizowane instytuty i firmy: Instytut Energii Atomowej, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, EPC Consulting oraz spółka prawnicza Hogan and Hardson. Ocenę pod kątem wyprowadzenia mocy z siłowni do sieci energetycznej dokonał PSE Operator.

Więcej informacji o rankingu w: Energetyka jądrowa w Polsce

 

Źródło: WNP

Gościmy

Odwiedza nas 529 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ