RBMK

Konferencja prasowa SEREN w rocznicę Czarnobyla

W związku z rozpoczęciem przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej uprzejmie zapraszamy na konferencję prasową w dniu 22 kwietnia o godz. 11 w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8 w Warszawie na temat „Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce.”

Podczas konferencji przedstawimy aktualny stan wiedzy o skutkach awarii czarnobylskiej wykorzystując najnowsze prace i analizy Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego UNSCEAR. Pokażemy autentyczne zdjęcia przedstawiające wyniki pomiarów promieniowania w okolicach elektrowni w Czarnobylu włącznie z sąsiedztwem sarkofagu kryjącego zniszczony reaktor, oraz wyjaśnimy dlaczego awaria czarnobylska nie może wystąpić w reaktorach III generacji jakie zbudujemy w Polsce, nawet jeśli ludzie popełnią błędy przy obsłudze elektrowni jądrowej.

Prezentacje przedstawią prof. dr hab. Z Jaworowski, wieloletni przewodniczący Rady Naukowej Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, współautor opracowań UNSCEAR o Czarnobylu, były Przewodniczący UNSCEAR i członek polskiej Czarnobylskiej Komisji Rządowej, autorytet międzynarodowy w zakresie wpływu promieniowania na organizm człowieka, kierujący akcją jodową w Polsce tuż po awarii w Czarnobylu, doc. dr inż. A. Strupczewski, ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Komisji Europejskiej w sprawach bezpieczeństwa reaktorów i mgr inż. K. Fornalski, specjalista w zakresie skutków radiacyjnych małych dawek promieniowania, który w 2008 roku wykonał pomiary promieniowania w Czarnobylu. Konferencję będzie prowadził dr T. Wójcik, wieloletni doradca Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu.

Wyjątki z prezentacji:

„...Była to najgorsza z możliwych awarii elektrowni jądrowych: całkowite stopienie reaktora i przez dziesięć dni swobodne uwalnianie ogromnej ilości radioaktywnych pyłów do atmosfery... Reaktor ten nie był normalnym reaktorem energetycznym, lecz inżynierską patologią...

nie zginął nikt spośród ludności . Wielkie liczby zgonów podawane w mediach, sięgające od kilku tysięcy do milionów, są czystą spekulacją Częstość zachorowań na nowotwory wśród mieszkańców rosyjskich terenów silnie skażonych pyłem z Czarnobyla, jest niższa niż w całej populacji Rosji ...śmiertelność nowotworowa ratowników była o 15-30% niższa niż w całej populacji Rosji... Najbardziej bezsensownym posunięciem była ewakuacja 336 000 osób z tzw. „najbardziej skażonych terenów” byłego Związku Radzieckiego, gdzie dawki promieniowania z opadu radioaktywnego były w większości mniejsze niż np. na stacji Grand Central w Nowym Jorku,

doprowadziła do masowych zaburzeń psychosomatycznych i wielkich strat ekonomicznych, oraz do traumatycznych społecznych konsekwencji.

Wyjaśnimy, jak wykluczono awarie podobne do Czarnobyla w reaktorach III generacji jakie zbudujemy w Polsce.

„Reaktor w Czarnobylu był zbudowany na wzór reaktorów wojskowych produkujących pluton klasy militarnej (tj. nadający się do budowy broni jądrowej) – podczas awarii jego moc mogła rosnąć i podczas awarii w 1986 roku wzrosła 1000 razy w ciągu 13 sekund! W reaktorach III generacji jakie będą budowane w Polsce, w razie awarii moc reaktora maleje, a potem reaktor samoczynnie się wyłącza. Awaria typu Czarnobyla jest fizycznie niemożliwa. ...Potężna obudowa bezpieczeństwa jest odporna nie tylko na wszelkie awarie reaktora, ale i na atak z użyciem samolotów. Ludność poza promieniem 800 m od reaktora może spać spokojnie”

Mgr inż. K. Fornalski, który mierzył promieniowanie w Czarnobylu w 2008 roku, powie także o skutkach zdrowotnych małych dawek promieniowania, leżących w granicach tła naturalnego Polski czy Finlandii – a także promieniowania na terenach ewakuowanych.

Teksty skrócone oraz zdjęcia z okolic Czarnobyla będą rozdane podczas konferencji.

Program konferencji:

Prof. dr hab. Zbigniew Jaworowski – Lekcja Czarnobyla

Doc. dr inż. Andrzej Strupczewski – Jak wykluczono niebezpieczeństwo awarii takiej jak w Czarnobylu w reaktorach III generacji

Mgr Krzysztof Fornalski – Wpływ małych dawek promieniowania na zdrowie człowieka

Moderator – dr Tadeusz Wójcik

Szczegółowe informacje:

Doc. dr inż. Andrzej Strupczewski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Tel. kom. 792 290 227

Gościmy

Odwiedza nas 202 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ