RBMK

Rząd RPA wstrzymuje projekt PBMR - definitywnie

Władze RPA poinformowały o definitywnym zaprzestaniu finansowania projektu PBMR (Pebble Bed Modular Reactor) - pierwszego na świecie reaktora IV generacji, który miał być instalacją komercyjną.

Zaklady produkcji paliwa do PBMR w Pelindabie
Zakłady produkcji paliwa kulowego do PBMR w Pelindabie (fot. PBMR). Kliknij by powiększyć.

Południowoafrykański minister przedsiębiorstw państwowych (Public Enterprises Minister) uzasadniając decyzję o wstrzymaniu finansowania inwestycji przez rząd RPA stwierdził, że do przedsięwzięcia nie udało się pozyskać ważniejszych inwestorów, a wymaga ono zainwestowania jeszcze 4,2 mld $. Ponadto z konsorcjum wycofał się w maju tego roku Westinghouse, co przekreśliło szanse na zakwalifikowanie projektu do amerykańskiego programu Next Generation Nuclear Plant (NGNP). Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na decyzję rządu były ciągłe problemy z dotrzymywaniem terminów realizacji poszczególnych etapów projektu oraz światowy kryzys ekonomiczny, który dotknął również Republikę Południowej Afryki i spowodował konieczność cięć budżetowych. Rząd RPA chce skupić się teraz na rozwoju reaktorów II i III generacji.

Uruchomione już Laboratorium Rozwoju Paliwa (Fuel Development Laboratory) zostanie zlikwidowane (wyprodukowano już kilkaset kulowych elementów paliwowych - przyp. red.). Planowana budowa Zakładów Testowych Chłodziwa Helowego (Helium Test Facility) zostanie zawieszona, podobnie jak planowana budowa na Uniwersytecie Północnozachodnim Zakładów Testowych Wymiany Ciepła (Heat Transfer Test Facility). Większość pracowników przedsiębiorstwa realizującego projekt (NECSA - Nuclear Energy Corporation of South Africa) została już zwolniona, pozostanie ostatecznie jedynie kilka osób do zabezpieczenia dokumentacji. Utrzymane zostaną jednak kierunki studiów na uczelniach.

Projekt PBMR rozpoczęto w 1993 r. na bazie dokumentacji zaawansowanego niemieckiego reaktora wysokotemperaturowego THTR-300, który pracował przez 2 lata w Hamm-Uentrop, zanim pod naciskiem działaczy ekologicznych musiano go wyłączyć i zlikwidować. PBMR miał być modułowym reaktorem wysokotemperaturowym ze złożem usypanym i paliwem w postaci kul oraz chłodzeniem helowym i turbiną gazową. W latach 2000-2010 konsorcjum realizujące projekt, tj. rząd RPA (80% udziałów), Eskom (8,8%), Westinghouse (4,9%), Industrial Development Corporation (IDC) (4,9%) i Exelon (1,1%) zainwestowało łącznie 1,3 mld euro.

 

źródło: World Nuclear News

Gościmy

Odwiedza nas 359 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ