Poprawiono: piątek, 19, kwiecień 2013 17:51
Dania rozważa budowę składowiska odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych m.in. na wyspie Bornholm, oddalonej o 100 km od polskiego wybrzeża.
Dania zgromadziła przez ostatnie pół wieku znaczne ilości odpadów LLW i ILW. Odpady pochodzą między innymi z ośrodka badań jądrowych w Risø, położonego 6 km na północ od Rotskilde. Ośrodek w latach 1957-2000 eksploatował 3 reaktory badawcze: DR-1 (2 kW), DR-2 (5 MW) i DR-3 (10 MW). Wypalone paliwo zostało zwrócone do USA. Na terenie ośrodka funcjonuje zakład gospodarki odpadami promieniotwórczymi (odpowiednik polskiego ZUOP). Ośrodek posiada również komory gorące (hot cells).
Do tej pory na zlecenie rządu Danii przeprowadzono 3 wstępne studia wykonalności składowiska. Spośród rozważanych 22 lokalizacji wybrano 6 do dalszych badań. Wśród nich są:
Ostatecznie zostaną wybrane 2-3 lokalizacje. Składowisko będzie prawdopodobnie typu podpowierzchniowego, na głebokości 30-100 m pod ziemią.
Więcej informacji na stronie duńskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Zdrowia (www.im.dk). Opracowania w PDF dostępne są w języku angielskim.
Zdjęcie: Duński reaktor badawczy DR-3 w ośrodku badań jądrowych w Risoe, obecnie w fazie likwidacji (fot. Dansk Dekommissionering)
źródła: WNN, duńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Zdrowia (www.im.dk)
Odwiedza nas 1759 gości oraz 0 użytkowników.