RBMK

EJ Hamaoka zostanie wyłączona na 2 lata

EJ Hamaoka w Japonii

Premier Japonii poprosił operatora elektrowni Hamaoka (firma Chubu Electric Power Company) o wyłączenie wszystkich pracujących bloków do czasu zainstalowania nowych zabezpieczeń przed trzęsieniem ziemi i tsunami.

Zdaniem ekspertów z japońskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii w ciągu najbliższych 30 lat istnieje 87-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera w prefekturze Tokai, gdzie zlokalizowana jest EJ Hamaoka.

Operator poinformował, że przychyli się do prośby, chociaż poziom zabezpieczeń jest wystarczający.

W elektrowni pracują 3 reaktory typu BWR (1x BWR 1056 MWe, 1x BWR 1092 MWe, 1x ABWR 1325 MWe) a dwa kolejne są wyłączone z eksploatacji i prawdopodobnie zostaną zlikwidowane (operator zdecydował w 2009 r., że modernizacja zabezpieczeń sejsmicznych zgodnie z nowymi przepisami będzie nieopłacalna i zbudowany zostanie nowy blok typu ABWR by zastąpić bloki nr 1 i 2). Po awarii w Fukushimie Japonia przeprowadza przegląd zabezpieczeń wszystkich reaktorów.

Budowa i instalacja dodatkowych zabezpieczeń zajmie prawdopodobnie 2 lata i obejmie instalację dodatkowych generatorów awaryjnych zasilanych silnikami diesla, zgromadzenie większej ilości części zamiennych do pomp Układu Awaryjnego Chłodzenia Rdzenia (ECCS) oraz być może podwyższenie wzniesienia chroniącego budynki przed falą tsunami.

Hamaoka_tsunami_(Chubu)
Schemat zabezpieczeń terenowych przed falą tsunami w EJ Hamaoka
(rys. Chubu Electric Power Company)

Obecne zabezpieczenie przed tsunami to posadzenie budynku reaktora na wysokości 6 m nad poziomem morza plus piaszczyste wydmy o wysokości 10-15 m (łącznie 16-21 m). W budynkach reaktorów wszystkie drzwi prowadzące do pomieszczeń zawierających urządzenia i układy ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego są wodoszczelne.

Jednoczesne wyłączenie wszystkich reaktorów (łącznie 3473 MWe netto) na tak długi okres może być trudne ze względu na duże zapotrzebowanie sezonowe na energię elektryczną w Japonii, zwłaszcza po wyłączeniu relatywnie dużej elektrowni w Fukushimie (4696 MWe netto).

 

Zdjęcie: Elektrownia Jądrowa Hamaoka w Japonii (fot. Yasunobu Hiraoka, CC)

 

źródła: WNN, Nuclear Power Daily, WNN (aktualizacja), Nuclear Engineering International

Gościmy

Odwiedza nas 310 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ