RBMK

Iran uruchamia elektrownię Buszer

EJ Buszer

Reaktor w irańskiej elektrowni Buszer nad Zatoką Perską osiągnął krytyczność - poinformowała rosyjska firma AtomStrojEksport, główny wykonawca elektrowni.

Reaktor osiągnął stan krytyczny 8 maja 2011 r. Jest to ważny etap na drodze do pełnego uruchomienia elektrowni i jej włączenia do sieci. Moc będzie stopniowo zwiększana aż do 100%. Według iranskiej agencji informacyjnej Fars elektrownia zostanie podłączona do systemu energetycznego w ciągu 2 miesięcy.

Pierwotnie rozruch był planowany na luty 2011, jednak elementy uszkodzonej pompy cyrkulacyjnej zanieczyściły obieg chłodzenia. Całe paliwo trzeba było wyładować z rdzenia i przepłukać razem z rurociągami obiegu pierwotnego.

Budowę elektrowni rozpoczęła w 1975 r. firma Siemens, jednak ukończenie budowy przerwała rewolucja islamska w 1979 r. Elektrownia miała się składać z 2 bloków typu PWR o mocy 1300 MWe, podobnych do bloków w niemieckiej elektrowni Biblis. Częściowo ukończony obiekt został zbombardowany przez lotnictwo irackie w wojnie iracko-irańskiej 1980-1988. W 1994 r. Rosjanie zaproponowali władzom irańskim dokończenie elektrowni w oparciu o rosyjskie reaktory WWER-1000. Paliwo do elektrowni będzie dostarczała strona rosyjska na zasadzie leasingu.

EJ Buszer EJ Buszer
Elektrownia Jądrowa Buszer w Iranie, 1x WWER-1000 (fot. AEOI)

W 2008 r. Irańska Organizacja Energii Atomowej poinformowała, że nie planuje ukończenia budowy bloku nr 2.

EJ Buszer EJ Buszer
Elektrownia Jądrowa Buszer w Iranie, 1x WWER-1000 (fot. AEOI)

Elektrownia objęta jest systemem zabezpieczeń antyproliferacyjnych (safeguards) Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i kontrolowana przez inspektorów Agencji. Nie ma żadnych powiązań z irańskim programem budowy broni jądrowej (również z powodów technologicznych, ponieważ pluton reaktorowy nie nadaje się do budowy broni jądrowej).

 

Zdjęcie u góry artykułu: Elektrownia Jądrowa Buszer w Iranie (fot. AEOI)

 

źródła: WNN, atom.edu.pl, Atomic Energy Organization of Iran

Gościmy

Odwiedza nas 335 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ