RBMK

Nigeria kupi reaktory od Rosji

Nigeria i MAEA

Rosja i Nigeria przygotowują porozumienie międzyrządowe o współpracy w zakresie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Nigerii. Porozumienie obejmuje wszystkie etapy cyklu życia elektrowni - projektowanie, budowę, eksploatację i likwidację.

Firma Rosatom poinformowała, że przedstawiciele obu państw rozpoczęli procedury legislacyjne, które zakończą się podpisaniem przez rządy porozumienia. Projekt umowy przygotowano podczas wizyty zastępcy dyrektora Rosatomu ds. międzynarodowych (Nikołaj Spasski) w stolicy Nigerii, Abudży.

Spasski odbył rozmowy z przewodniczącym i jednocześnie prezesem Nigeryjskiej Komisji Energii Atomowej (Nigerian Atomic Energy Commission) Franklinem Osaisai, ministrem spraw zagranicznych Olugbenga Ashiru, ministrem energetyki Bartem Nnaji oraz ministrem nauki i technologii Ita Ewa. Rosatom poinformował na swojej stronie internetowej, że oba kraje odbyły szczegółowe rozmowy dotyczące pokojowego wykorzystania energii atomowej, w tym zacieśnienia współpracy w obszarze bezpieczeństwa jądrowego w świetle awarii w elektrowni Fukushima Daichi w Japonii.

Kudankulam
Budowa Elektrowni jądrowej Kudankulam w Indiach. Elektrownia wyposażona w rosyjskie reaktory WWER-1000 V-412. Tak może wyglądać pierwsza jądrówka w Nigerii
(fot. Petr Pavlicek/IAEA)
Nigeria obecnie nie posiada elektrowni jądrowych, jednak od 2004 r. eksploatuje reaktor badawczy w Centrum Badań i Szkolenia Energetyki (Centre for Energy Research and Training) na Uniwersytecie Ahmadu Bello w mieście Zaria na północy kraju.

W 2007 r. Nigeria ogłosiła swoje plany uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej do 2020 r. Kraj jest członkiem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i wysyła swoje kadry na szkolenia organizowane przez MAEA w zakresie budowy infrastruktury dla energetyki jądrowej oraz w poszczególnych dziedzinach naukowych i technicznych. Z dokumentów przedstawionych MAEA w 2010 r. wynika, że Nigeria jest bardziej zaawansowana w planach budowy elektrowni jądrowych niż Polska i prawdopodobnie uruchomi pierwszy reaktor energetyczny wcześniej niż my.

 

 

 

źródła: Nucnet, atom.edu.pl

 

zdjęcie w nagłówku: podpisanie umowy w ramach programu PACT między Nigerią a MAEA (fot. Dean Calma/IAEA)

Gościmy

Odwiedza nas 308 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ