RBMK

Energia jądrowa tańsza i mniej materiałochłonna niż energia z wiatru

Farma wiatrowa (fot. bossco, CC)

Rzecznik Energetyki Jądrowej NCBJ w Świerku prof. Andrzej Strupczewski przedstawił sześciostronicowe opracowanie, w którym polemizuje z byłym ministerem środowiska prof. Maciejem Nowickim. W obszernej, eksperckiej odpowiedzi na wywiad z prof. Nowickim, który ukazał się w styczniowym numerze miesięcznika Sprawy Nauki, prof. Strupczewski wylicza i obala błędne tezy ministra przekonujacego, iż energia wiatrowa może być tańsza i mniej materiałochłonna od energii jądrowej.

Udokumentowane wyliczenia eksperta NCBJ wskazują, że do pozyskania jednostki energii z wiatru potrzeba m.in. ok. dziesięciokrotniej więcej betonu i stali  niż do pozyskania tej samej ilości energii w elektrowniach jądrowych. Podobną analizę prof. Strupczewski przedstawia na temat rzekomych niskich i malejących kosztów energii z farm wiatrowych. Realne liczby wskazują, że energia ta jest dziś nawet pięciokrotnie droższa od energii jądrowej.

Ekspert polemizuje też z poczuciem estetyki ekologa, który napisał, że „do zniszczenia krajobrazu przez wiatraki można się przyzwyczaić …”. Prof. Strupczewski dedykuje adwersarzowi zdjęcia rzeczywistych farm wiatrowych, które w rzeczywistości "nie są żadnymi farmami, lecz są przerażająco brzydkimi instalacjami przemysłowymi".

Pełny tekst polemiki prof. Strupczewskiego można znaleźć TUTAJ.

Komentowany wywiad można przeczytać m.in. w elektronicznej wersji miesięcznika Sprawy Nauki pod adresem:
http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2094:polityczna-energetyka&catid=307&Itemid=30

 

 

zdjęcie w nagłówku: fot. bossco, CC

źródło: NCBJ

Gościmy

Odwiedza nas 312 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ