RBMK

Sukces V edycji Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej

V Szkola Energetyki Jadrowej

Burzliwe dyskusje blisko 200 uczestników, wśród których byli zwolennicy i przeciwnicy energetyki jądrowej, udział znanych światowych ekspertów, wykłady prowadzone przez inwestora pierwszej EJ w Polsce (PGE) jak również potencjalnych jej wykonawców (Areva, General Electric Hitachi, Westinghouse, EDF) - sukces V Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej.

V edycja Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej, zorganizowanej przez NCBJ pod patronatem Ministra Gospodaki, zakończyła się sukcesem. Blisko 200 uczestników od 7 do 10 maja br. wzięło udział w wykładach i praktycznych zajęciach w laboratoriach badawczych. Wśród prelegentów byli naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Państwowej Agencji Atomistyki oraz praktycy z PGE Energia Jądrowa, Multi-Technologies Group, Areva, General Electric Hitachi, Westinghouse, EDF oraz wielu innych. 

„Pragnę zapewnić o swoim poparciu dla przedsięwzięcia szczególnie istotnego zwłaszcza dziś – w dobie toczącej się szeroko w społeczeństwie dyskusji nad problematyką rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” – napisała prof. dr hab. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w liście skierowanym do uczestników V edycji Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej – „Międzynarodową Szkołę Energetyki Jądrowej uważam za niezwykle istotne narzędzie popularyzacji energetyki jądrowej w Polsce. Niewątpliwie rangę i wartość merytoryczną spotkania podnosi wielu znamienitych gości z Polski i zagranicy. Cieszę się, że refleksja naukowa nad jądrowymi źródłami energii, bezpieczeństwie jądrowym, ekonomice, a także roli energetyki jądrowej w zapewnieniu ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Polski odbywać się będzie w tak doborowym, międzynarodowym gronie ekspertów”.

Uczestnicy V Edycji Międzynarodowej Energetyki Jądrowej poznali proces wdrażania energetyki jądrowej w Polsce, analizę incydentu w Fukushimie i wynik stress testów reaktorów na świecie, omawiali wpływ energetyki jądrowej na środowisko jak również poznawali najnowsze rozwiązania w zakresie bezpiecznej eksploatacji elektrowni atomowych i sposobów postępowania z wypalonym paliwem reaktorowym.

„Dużą wartością naszej szkoły są praktyczne doświadczenia jakie uczestnicy wykonują w laboratoriach badawczych Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku” – mówi prof. dr inż. Andrzej Strupczewski, Przewodniczący Komitetu Programowego Międzynarodowej Szkoły Energii Jądrowej – „dzięki temu mogą jeszcze dokładniej poznać zjawiska, które na co dzień wykorzystywane są w energetyce jądrowej na świecie. Co więcej, dzięki zajęciom w jedynym badawczym czynnym reaktorze w Polsce, który znajduje się w Świerku, mogą oni utwierdzić się w przekonaniu o zaletach energii jądrowej i bezpieczeństwie użytkowania tego typu obiektów na świecie”.

„Międzynarodowa Szkoła Energii Jądrowej to przykładowy element szerokiej działalności edukacyjnej jaką prowadzimy od wielu lat w Narodowym Centrum Badań Jądrowych” – podkreśla prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych – „począwszy od interakcyjnych ćwiczeń wykonywanych podczas pikników naukowych i imprez plenerowych, poprzez zajęcia z uczniami gimnazjum i studentami w naszym Dziale Edukacji i Szkoleń z usług których korzysta ponad 7000 osób rocznie aż po wsparcie i doradztwo dla innych ośrodków naukowych czy firm zajmujących się zastosowaniem energetyki jądrowej w przemyśle”.

Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej to inicjatywa Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, nad którą patronat objęło Ministerstwo Gospodarki. Podstawowym jej celem jest zwiększenie świadomości w opinii publicznej na temat energii jądrowej oraz dostarczenie słuchaczom rzetelnej informacji o bezpieczeństwie jądrowym i postępowaniu z odpadami radioaktywnymi. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.szkola-ej.pl.
 

 

***

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce, zatrudniający ponad tysiąc pracowników. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. NCBJ posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Ośrodek uczestniczy w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych oraz w pracach nad nowymi technologiami jądrowymi. Urządzenia opracowane w NCBJ będą wdrażane w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku.

 

Więcej informacji:

Marek Sieczkowski
Rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych
tel. +48 512 583 695
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Gościmy

Odwiedza nas 343 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ