RBMK

Nowe bloki w Hinkley Point przyniosą lokalnej społeczności wielomilionowe korzyści

Olkiluoto_wrzesien_2012_m

EDF Energy, brytyjski oddział francuskiej firmy EDF (Electricité de France), zgodził się przeznaczyć ponad 64 mln funtów na wsparcie lokalnej społeczności w lokalizacji Hinkley Point C, gdzie przygotowuje się do rozpoczęcia budowy dwóch nowych bloków EPR.

Uzgodniona kwota jest efektem wielomiesięcznych rozmów inwestora z lokalnymi władzami samorządowymi, organizacjami przedsiębiorców i grupami mieszkańców. Ostateczna decyzja o uruchomieniu środków ma nastąpić po wydaniu przez miejscowe władze decyzji administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie robót. Ze strony EDF ostateczna decyzja o rozpoczęciu inwestycji ma zapaść do końca 2012 roku.

Uzgodniona suma 64 mln funtów zostanie dodana do wcześniejszej wynegocjowanych 30 mln funtów, które EDF zobowiązał się przeznaczyć na potrzeby lokalnej społeczności jeszcze na etapie przygotowania terenu pod budowę nowych bloków.

Z pieniędzy skorzystają gminy w hrabstwie Somerset w południowo-wschodniej Anglii. Środki zostaną przeznaczone na edukację, szkolenia, poprawę infrastruktury transportowej oraz mieszkalnictwo. Prawie 16 milionów funtów zostanie przeznaczone na modernizację i rozbudowę dróg lokalnych oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu. Ponad 10 mln zostanie „wpompowane” w edukację, w tym 7,1 mln na kształcenie i szkolenie młodzieży w miejscowym technikum energetycznym, a 3 mln na edukację w pozostałych placówkach, w tym na ich rozbudowę.

Kolejne 8,5 mln funtów będzie przeznaczone na złagodzenie potencjalnie negatywnego wpływu budowy na rynek nieruchomości (hałas, zwiększony ruch na drogach dojazdowych do placu budowy, nocne oświetlenie placu budowy itp. – przyp. red.), a 12,8 mln na „poprawę jakości życia” lokalnych społeczności. Wsparcie finansowe otrzymają również  placówki ochrony zdrowia, lokalne przedsiębiorstwa i branża turystyczna. EDF zobowiązał się także do przeznaczenia funduszy na ochronę środowiska i poprawienie infrastruktury ochrony przeciwpowodziowej.

Przedstawiciele miejscowych władz samorządowych (przewodniczący rad gmin Sedgemoor, West Somerset oraz hrabstwa Somerset) nie kryli zadowolenia. – Musimy teraz włożyć cały nasz wysiłek, aby to porozumienie przekuć w rozwój, z którego nasz kraj i nasza społeczność będą dumne – oświadczył przewodniczący gminy Sedgemoor, Duncan McGinty. Z kolei prezes EDF Energy, Vincent de Rivaz określił porozumienie mianem „silnej odskoczni do sukcesu”.

EDF Energy planuje budowę dwóch nowych bloków EPR w lokalizacji Hinkley Point C, tuż obok Hinkley Point B z dwoma pracującymi reaktorami AGR, które zakończą pracę w 2016 r. Dwa kolejne reaktory typu Magnox w Hinkley Point A zostały wyłączone w 2000 roku i obecnie są w fazie likwidacji. Władze lokalne wydały pozwolenie na rozpoczęcie robót ziemnych w lipcu 2011 r. Prace ruszyły w lutym 2012 r.

 

 

źródło: World Nuclear News

zdjęcie: budowa bloku EPR, EJ Olkiluoto, Finlandia (fot. TVO/Hannu Huovila), zdjęcie z września 2012 r.

Gościmy

Odwiedza nas 684 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ