RBMK

Eksperci NCBJ w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego o energetyce jądrowej

Dyrektor Tomasz Jackowski w BBN

Dwóch ekspertów z NCBJ wzięło udział w dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym zorganizowanej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w poniedziałek, 10 grudnia 2012 r.

Jak stwierdziło BBN, energetyka atomowa jest ważnym perspektywicznie elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podczas seminarium eksperckiego dyskutowano o programie budowy elektrowni atomowych w Polsce oraz jego konsekwencjach dla bezpieczeństwa narodowego. Spotkanie prowadził minister Stanisław Koziej.

Koncepcję budowy elektrowni atomowej omawiano w kontekście interesów i celów strategicznych państwa, zdefiniowanych w Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego. Podstawowym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. O jego realizacji rozmawiano w kontekscie szans, wyzwań, ryzyk i zagrożeń, a także strategicznej koncepcji działania państwa oraz sposobów przygotowywania koniecznych do tego zasobów i infrastruktury, jako ogniw systemu bezpieczenstwa energetycznego. Uczestnicy seminarium odnieśli sięm.in. do nakreślonych w SPBN długookresowych zadań niezbędnych dla wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. Chodzi w nich o budowę zrównoważonego systemu energetycznego, który powinien być połączeniem energetyki tradycyjnej oraz niekonwencjonalnej.

Na seminarium zaproszeni zostali m.in. prof. Jacek Jagielski (Dyrektor Departamentu Fizyki Materiałów) i mgr inż. Tomasz Jackowski (p.o. Kierownika Zakładu Energetyki Jądrowej) z NCBJ, prof. Janusz Lewandowski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, dr Paweł Krajewski z Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas, Tomasz Jackowski z Zakładu Energetyki Jądrowej Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Gospodarki (Zbigniew Kubacki, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej).

 

fot. BBN

źródło: BBN

Gościmy

Odwiedza nas 519 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ