RBMK

Użytkownicy obiektów jądrowych szkolą się w Warszawie

temelin_ochrona_fizyczna_IAEA

Kadra zarządzająca obiektów jądrowych z pięciu krajów, odpowiedzialna za bezpieczeństwo i ochronę fizyczną obiektów, odbyła specjalistyczne szkolenie zorganizowane przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) i ekspertów z Departamentu Energii USA.

Od 15 do 18 stycznia w Warszawie odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu tworzenia i oceny procedur w systemach ochrony fizycznej obiektów jądrowych, w tym elektrowni jądrowych. Kadra zarządzająca obiektów jądrowych z Polski, Czech, Serbii, Rumuni i Węgier zdobywała unikatową wiedzę od ekspertów z Departamentu Energii USA, w ramach programu GTRI.

„Dzięki udziałowi w szkoleniu podnosimy swoją wiedzę i kompetencje w zakresie bezpieczeństwa i opracowania metody ich analiz od światowej klasy ekspertów w tej dziedzinie” – tłumaczy Kamil Krzysztoszek z NCBJ, współorganizator szkolenia - „GTRI to specjalny program rządu Stanów Zjednoczonych, którego celem jest zmniejszenie ryzyka użycia materiałów jądrowych do celów terrorystycznych poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony w obiektach jądrowych”.

W dzisiejszej energetyce jądrowej eksperci ze Stanów Zjednoczonych dążą do zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa.

„Dzięki udziałowi polskich pracowników mamy dostęp do unikatowego know-how w zakresie ochrony fizycznej obiektów jądrowych, tak kluczowego w procesie powstawania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Dzięki temu NCBJ staje się ośrodkiem eksperckim także w tym zakresie” – tłumaczy Jerzy Kozieł, Z-ca Dyrektora ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej NCBJ – „jednym z aspektów budowy obiektów jądrowych jest przecież projekt i budowa skutecznego systemu bezpieczeństwa i ochrony fizycznej”.

 

zdjęcie: EJ Temelin (fot. IAEA)

***

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce, zatrudniający ponad tysiąc pracowników. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. NCBJ posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Ośrodek uczestniczy w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych oraz w pracach nad nowymi technologiami jądrowymi. Urządzenia opracowane w NCBJ będą wdrażane w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku.

 

Więcej informacji:

Marek Sieczkowski
Rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych

tel. +48 512 583 695

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Gościmy

Odwiedza nas 311 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ